ЛУЖЛіга Українських Жінок – організація, створена з метою з’єднати ідейною й духовною лігою всіх небайдужих українок, котрі ще чомусь не долучилися до праці у відродженому Союзі Українок, який був вельми діяльний і славний перед війною.

Багато українок вступили у відновлений Союз Українок, але ще більше залишились пасивними, байдужими до долі України, хоч і хотіли б щасливого буття. Чому? Страх і пригніченість, прищеплені совєтською системою? Чи – лінивство й байдужість, зумовлені власним егоїзмом?..

Ініціатори створення Ліги Українських Жінок хотіли розрухати, розбудити й об’єднати навколо спільної ідеї українське жіноцтво, воскресити кращі традиції патріотизму й активності українок…

Для цього об’єдналися вірні дочки України, що мали за своїми плечима роки активної діяльності для блага України, багато з них мали досвід визвольної боротьби в період чужинецьких окупацій та гартували свій дух у горнилі жорстоких репресій.

Дарія Гусяк, Ірина Сеник, Богдана Пилипчук, Ольга Ільків, Ярослава Заневчик, Віра Крокіс, Надія Мудра, Михайлина Стецьків, Ольга Гладун, Марія Гумовська, Текля Тихан, Леся Хоманчук, Надія Рудник, Любов Харків, Марія Вульчин, Василина Дзюбан, Галина Паламарчук, Марія Калиняк та багато інших об’єднали свої зусилля – і Ліга Українських Жінок включилася у відродження Української Держави…

Коли нас запитують, чим займається ЛУЖ, ми пропонуємо свій інформаційний Бюлетень, випущений до 10-ліття Львівської обласної організації Всеукраїнської Ліги Українських Жінок. Це – лаконічна, але конкретна й докладна інформація про діяльність ЛУЖ.

Тож пропоную всім охочим ознайомитися із цим ювілейним Бюлетенем.

Дивитися Бюлетень ( 651 KB)




Відзначення 15-літнього ювілею ЛУЖ

12 вересня 2010 року Львівська обласна організація Всеукраїнської Ліги Українських Жінок відзначила свій 15-літній ювілей.

І хоч це не значний ювілей, і ситуація в Україні не сприяє святковому настрою, та все ж ювілеї – це добра нагода зробити короткочасну зупинку в невпинному плині часу, який так невмолимо летить... Адже треба час від часу зупинитись і оглянутися назад, зробити аналіз певного періоду свого життя, своєї діяльності.

Ліга Українських Жінок (ЛУЖ) вирішила відзначити цей ювілей, представивши громадськості свою працю та посвятивши тій нагоді свій черговий захід – презентацію вельми цінного й цікавого видання, покликаного поглибити наші знання про славні сторінки нашої історії та її видатну особистість – Дмитра Палієва.

Під час урочистого дійства, що відбувалося у Львівському Палаці мистецтв, лужанки коротко нагадали історію створення своєї організації, яка виникла з ініціативи св.п.Слави Стецько з метою активізації українського жіноцтва, підняття національної свідомості та залучення жінок до державотворчих процесів, та постала подвижницькими стараннями Дарії Гусяк, активної учасниці боротьби за волю України, довголітнього політв'язня сталінських тюрем.

З подиву гідною енергією й працездатністю Дарія Гусяк об'їздила всю Україну, піднімала українок на свідомий громадянський рух та створила організації ВЛУЖ у 22 областях. Майже 10 літ була Головою Всеукраїнської Ліги Українських Жінок.

Львівська обласна організація ВЛУЖ, яка існує з серпня 1995 року і має 14 районних і міських осередків, основними своїми завданнями вважає відродження національних і релігійних традицій, підвищення громадянської свідомості сучасників, оздоровлення суспільної моралі, поширення знань про славні сторінки нашого минулого, заповнення білих плям в історії України, повернення незаслужено забутих імен, піклування про могили видатних людей та жертв тоталітарного режиму, участь у державотворчих процесах.

Природньо, що найактивнішою є Львівська міська організація, яка регулярно проводить численні просвітницько-мистецькі заходи (урочисті вечори, академії, конференції, презентації книг, мистецькі виставки), організовує безоплатні літні дитячі табори, здійснює видавничу діяльність, публікації в пресі, радіопередачі, залучає молодь до впорядкування могил, бере активну участь у виборчих кампаніях тощо.

І ось на відзначення свого ювілею Львівська Ліга Українських Жінок прозвітувала громадськості про свою роботу з учнівською молоддю та представила присутнім учасників дитячого літнього релігійно-патріотичного табору "Цікаві канікули", який чотири останні роки очолює п.Марта Лунь.

З подиву гідною енергією і самопожертвою та зі щирим сприянням настоятеля церкви св.Андрія і Йосафата о.Олега Зубика пані Марта веде на Левандівці цей табір "Цікаві канікули", знайомлячи дітей із славними сторінками української історії, із видатними особистостями та визначними місцевостями й надбаннями рідного краю.

У ході численних екскурсій діти цього табору побували у 23 музеях Львова, Львівщини, Галичини й Черкащини, де змогли глибше познайомитися з життям і діяльністю видатних постатей України: Тараса Шевченка, Маркіяна Шашкевича, Івана Франка, Лесі Українки, Нечуя-Левицького, Івана Труша, Івана Пінзеля, Євгена Коновальця, Степана Бандери, Романа Шухевича та інших, побували в багатьох монастирях і церквах Львова й Галичини, у Луцькому й Золочівському замках, здійснили поїздки місцями козацької слави, зокрема побували в Берестечку, фотографувалися біля 18 пам'ятників у різних містах, запам'ятовуючи, в честь кого вони споруджені, мали змістовні й теплі зустрічі із такими визначними особистостями, як Дарія Гусяк, Богдан Стельмах, Ірина Калинець, Борис Возницький, Ірина Фаріон. Ще багато іншого побачили й довідалися діти, а їхня невтомна керівничка ще й багато уваги приділяла вихованню культури поведінки, плеканню чистоти мови, формуванню дружніх взаємовідносин.

Про все це коротко розповіла п.Марта Лунь, а діти свої знання і враження від таборування висловили чудовим пісенно-поетичним, тематичним концертом. Слухаючи цих здібних, веселих дітей у чудових національних строях, присутні сповнювалися радості та впевненості, що Україна, попри всі тимчасові негаразди, матиме світле майбутнє.

Представляючи свою роботу з дітьми, Ліга Українських Жінок нагадала, що є неприбутковою організацією, всі заходи здійснює безоплатно, на пожертви самих лужанок, іноді з фінансовою допомогою міського Управління в справах сім'ї, молоді та спорту, а також завдяки добродійствам наших прихильників.

Щирими меценатами табору "Цікаві канікули" були Христина і Богдан Турченюки, гості з далекої Америки, з міста Філядельфія. До речі, кульмінацією цьогорічного таборування була дводенна екскурсія по Черкащині, в якій взяли участь і панство Турченюки.

І дуже відрадним було вітати їх на ювілейній урочистості. Долею закинуті далеко від Батьківщини, вони живуть Україною та її справами, зворушують своїм патріотизмом і любов'ю до України. Зал вітав їх своїми оплесками, а молоді співачки Софія Федина та Надія Кузик дарували їм чудові пісні.

Найбільш значимим моментом ювілейного дійства була презентація солідної монографії "Дмитро Паліїв. Життя і діяльність 1896-1944", виданої Науковим Товариством ім.Т.Шевченка.

Дмитро Паліїв – це батько пані Христини Турченюк. А презентована книга – це збірник праць і матеріалів про його життя й діяльність як видатного діяча Січового Стрілецтва, активіста Листопадового Чину у Львові, військовика Української Галицької Армії та Української Військової Організації, співорганізатора дивізії "Галичина", редактора і видавця патріотичних часописів. Подивляючи життєвий подвиг цього видатного, але незаслужено призабутого діяча, сповнюєшся вдячності й глибокої шани до того, як його дочка продовжує його служіння Україні.

Багато цікавого розповіли гості: доктор історичних наук Микола Литвин, який немало праці доклав до збору інформації про діяльність Дмитра Палієва та відомий громадсько-політичний діяч Всеволод Іськів, якому теж не байдужа постать цього видатного українця.

Цікавими були і виступи представниць районних організацій ЛУЖ Катерини Ківацької та Лесі Сумарук.

А всі разом, виступаючі та слухачі, на цій ювілейній імпрезі сповнилися наснагою спільно трудитися для блага України.




Роки біжать… Під тягарем невблаганних літ відходять від праці та й із життя земного ветерани ЛУЖ… І так мало є тих, із молодшого покоління, хто переймає від них естафету активного патріотизму й самовідданого служіння українській ідеї… Чому?.. Де наш бойовий дух, Українки? Від імені ЛУЖ знову й знову звертаюся до співвітчизниць:


Люба сестро Українко!

Ти вмієш дати лад у хаті і в родині, Ти вмієш перемагати особисті життєві труднощі – тож до кого, як не до Тебе, звернутися Матері-Україні в ці непрості переломні часи?! Хто, як не Жінка, зможе найбільш самовіддано й жертовно прислужитися Вітчизні?

Спостерігаючи різноманітні негаразди й кризи, якими так переповнене сьогодення і які є результатом основної кризи – кризи моралі – Ти, Жінко, мусиш подбати про покращення ситуації. Годі лише спостерігати, нарікати й критикувати. Треба діяти!

Візьмімося спільно за пошук шляхів виходу із суспільних негараздів. Виступімо проти деморалізації суспільства, яка, на жаль, поширюється з допомогою шкідливих реклам, аморальних фільмів і програм.

Дружно включімося в боротьбу за здоровий і культурний спосіб життя!

Єднаймося для спільної праці й боротьби за щасливе майбутнє не лише своїх родин, а й усієї України. Коли держава стане справедливішою, моральнішою, то й усім громадянам усміхнеться щастя.

Ліга Українських Жінок запрошує свідомих і небайдужих українок до своїх лав, а також пропонує свою співпрацю всім патріотичним організаціям.

Сестри-Українки, приєднуйтеся до нас! Приносьте свої ідеї, плани, мрії – і ми спільно будемо працювати задля їх втілення у життя.

Львівська Ліга Українських Жінок


 

   Copyright ©2008-2009 Kupchyk (kupchyk.lviv.ua)